انواع ماهی های آکواریومی

آکواریوم المانی از عالم زیر آب هست که ما انسان ها در خانه هایمان می گذاریم. نگاهش می کنیم.

آکواریوم جدا آرامش بخش هست. البته می دانیم که هیچ آرامشی بدون تلاش حاصل نمی شود.

حدود 2 سال هست که آکواریوم داریم. نوع ماهی هایی که در آن هستند خیلی مهم است، اینکه چه گونه هایی را می توان کنار هم قرار داد و کدام ها با هم همزیستی دارند. بخاطر همین در اینجا به معرفی تعداد معدودی از ماهی های آکواریومی می پردازم و یک سری گروه ها را پیشنهاد می دهم که ممکن است در انتخاب شما کمکی شده باشد.

آکواریوم - Aaquarium

آکواریوم - Aaquarium

ماهی های آکواریومی از نظر آب زیستی به 2 دسته آب شور و آی شیرین تقسیم می شود. که ماهی های آب شور هم گران تر و هم هزینه نگهداری آکواریوم بیشتر است. البته گونه های آب شیرینی هستند که ذاتا متعلق به آب شور هستند اما با پرورش آنها در آب شیرین تغییر ذائقه داده اند. در اینحا به ماهی های آب شیرین می پردازیم.

ماهی های آکواریومی از نظر خوراک هم به 2 گونه گوشت خوار و گیاه خوار تقسیم می شوند. گونه گوشت خوار از جثه بزرگ و دندان ها به راحتی قابل تشخیص هستند. گاهی شما یک ماهی می بینید و انگشتان را برای بازی در آب فرو می کنیم بعد از 5 ثانیه بند اول انگشت اشاره نخواهید داشت. پس حسابی مراقب باشید. افرادی هستند که دوستدار این ماهی ها هستند اما شخصا هیچ اشتیاقی به نگهداری این گونه ندارم. بیشتر دنبال آرامش دنیای آبی هستم تا درنده خویی ِ آن. بخاطر همین در اینجا به انواع ماهی گیاه خوار می پردازیم.

نکته ای که قبل از شروع معرفی باید گفته شود این است که حتما ماهی ها را جفت بخرید، یک نر و یک ماده در کنار هم. بعضی از ماهی ها به شدت به جفت خود وابسته اند. اگر یکی از آن ها از بین برود جفتش منزوی می شود و زمان زیادی نمی گذرد که تلف می شود. پی حتما جفت بخرید.

آنجل (یا آنجلا یا فرشته ماهی) (Angel):

شخصا این ماهی رو دوست دارم و فکر می کنم آکواریوم بدون این ماهی یک چیزی کم دارد. مانند عکس زیر هستند. ماهی هایی کاملا آرام، با وقار و زیبا. شدیدا از نا آرامی در محیطشان بیزار هستند. اگر ماهی هایی در آکواریوم باشند که سر و صدا ایجاد کنند شدیدا گوشه گیر خواهند شد.

ماهی آکواریومی آنجل - Angel

ماهی آکواریومی آنجل - Angel

حرکت این ماهی ها در شب و زیر نور سفید آکواریوم سحر کننده است. خیلی آرام حرکت می کنند و کاملا حس آرامش و دریا رو به انسان القا می کنند. بعد از مدتی ارتباط خوبی هم با انسان برقرار می کنند. یکی از کار های حالبشان که من را جذب کرد درجا دنده عقب رفتنشان هست.

این ماهی ها رنگ های مختلفی دارند. اما زیاترینشان ماهی در عکس پایین سمت چپ یا بالاترین ماهی است. این ماهی ها زمینه ای سفید رو به نقره ای دارند با رگه های مشکی. در عکس رنگ مشکی بصورت خال خالی هست، اگر این رنگ مشکی بصورت خط های عمودی باشند زیبایی را دو چندان می کنند. اگر این ماهی پولک هایی براق دارشته باشد (متالیک) در مغازه ها می گویند چروک. که مانند خودرو چون متالیک هست گران تر هم هستند. اما شخصا نوع ساده را بیشتر ترجیح می دهم. رنگ زرد هم در بین آنها مشاهده می شود.

ماهی آکواریومی آنجل - Angel

ماهی آکواریومی آنجل - Angel

روش هایی برای تشخیص جنسیت ماهی آنجل از قرار زیر است (این قسمت توسط آقای «محمود» در قسمت نظرات این پست آمده که برای تکمیل مطلب به اینجا منتقل هم شده است):

«ویژگی نرها:
1-بدن گرد و کشیده تر
2-پیشانی بزرگ و برجسته
3-باله های سینه ای چند شاخه ای
4-لوله مخرجی تیز و باریک.

ویژگی های ماده:1
-بدن چهارگوش و کوچک
2-پیشانی بدون برجستگی
3-باله های سینه ای صاف و بدون انشعاب
4-لوله مخرجی صاف و عریض

آنجل تا 40 سانتیمتر رشد میکند آگر محیط و غذایش خوب باشد. در سن 6 الی 12 ماهگی به سن بلوغ و تکثیر میرسند. آنجل ها پس از جفت شدن محل خودشان را برای تخمریزی آماده و پاکسازی میکنند. بر روی سطح برگ گیاهان سنگ یا حتی سطح داخلی شیشه آکواریوم تخمریزی میکنند. بعد از اینکه ماده تخمریزی کرد (با توجه به سن و وضعیت سلامت از 100 تا 1200 تخم میکند) نر با ترشح اسپرم تخم ها را بارور میکند. پس از چند روز تخمها تبدیل به نوزاد میشوند و تا یک هفته در محل خود باقی مانده و از ماده موجود درون تخمها تغذیه میکنند. در این مدت نیاز به تغذیه ندارند ولی پس از 5 تا 7 روز که از پوسته جدا و شناور شدند، نیاز به غذادهی هست که غذای شان هم آرتمیای تازس که میتوانید از مغازه های آکواریومی تهیه کنید.»

گورامی (Gouarami):

این ماهی های زیبا اکثرا نارنجی رنگ هستند. اما رنگ های دیگری هم دارند. این ماهی ها 2 شاخک در زیر دارند که برایشان بسیار حیاتی است. حکم رادار ها را برایشان ایفا می کند. این ماهی ها شدیدا به تغییرات فیزیکی و شیمیای آب حساس هستند. همینطور هم از نظر اجتماعی ساکت و آرام هستند. به جفت خیلی وابسته اند. یکی از نشانه های بیماری اشان تورم آبشوش هاست که به وضوح قابل تشخیص است. وقتی این ماهی ها ناراحت هستند به لای گیاهان می روند یا گوشه ترین نقطه آکواریوم را انتخاب می کنند. من نتیجه خوبی از نگهداری آنها نگرفتم. با آنجل ها همخونی خوبی دارند.

ماهی ـک.اریومی گورامی - Gourami

ماهی ـک.اریومی گورامی - Gourami

گلد فیش (Goldfish):

این ماهی ها تپل و بامزه هستند، اکثرا سه دمه هستند و وقتی در آب شنا می کنند این دم در پشت به رقص در میاد. شنا کردن بامزه ای دارند. این ماهی قرمز هایی که سر سفره هفت سین می گذاریم از همین تیره گلدفیش ها هستند.

گلد فیش - Goldfish

گلد فیش - Goldfish

تذکر: هرگز ماهی داخل تنگ را در آکواریوم نیندازید، مرکز آلودگی و بیماری است.

گلدفیش ها اغلب نارنجی رنگ هستند. اما گونه ای هست به نام Red Cap (کلاه قرمزی) که کلا سفید هستند اما یک کلاه قرمز بالای سر دارند.

گلدفیش ها ماهی اجتماعی متعادلی هستند. اگر توجه شما بیش از حد جذب ماهی دیگری شود بخوبی متوجه می شوند (در این مورد آنجل و گورامی بسیار حساس ترند)، عادت ذاتی دارند که شن های کف آکواریوم را گاز می زنند. به همین دلیل باید مراقب اندازه شن ها بشاید که داخل دهانشان گیر نکند. سال گذشته دو بار این اتفاق برای ما افتاد که از حرکات وحشیانه و تقلای آن متوجه شدیم. یکی  را به ناچار با موچین در آوردیم.

اگر شب صدا های عجیبی شنیدید نگران نشوید گلدفیش ها هستند که با شن ها اطراف آکواریوم بازی می کنند.

کلاه قرمزی - Red Cap

کلاه قرمزی - Red Cap

این ماهی ها زیبایی و شوخ طبعی آکواریوم را افزایش می دهند. با توجه به جثه تپلشان می شود حدس زد که همیشه گشته هستند. با آنجل و گوامی همخونی دارد. سعی نکنید بیشتر از یک جفت داشته باشید.

گوپی (Guppy):

بقول یکی از شماره های همشهری جوان گوپی ها بین آکواریوم دار ها از آنجلینا جولی و برد پیت معروف تر هست. بی جا هم نیست. این ماهی ها بطرز شگفت آواری زیبا هستند (البته فقط نر هایشان) جثه ماهی کوچک است اما اندازه دم آنها 2 یا 3 برابر خوشان است. دمی رنگین و زیبا که موفع حرکت ماهی در آب شنا می کند و چشم را جذب می کند. رنگ دم در ادامه به بدن می رسد و حالت براق پیدا می کند. تنوع رنگشان بسیار بالاست. شما می توانید 3-4 جفت گوپی را با رنگ های کاملا متفاوت داشه باشید تا همه زمان بازدید عید به آکواریومتان خیره بشوند.

گوپی - Guppy

گوپی - Guppy

ماهی های ماده بزرگتر هستند و مانند نر ها رنگ و جذابیتی ندارند. اما چیزی که وجود آنها را الزامی می کند پی گیری نر ها برای جفت گیری با ماده هاست. نر ها دائما دنبال ماده ها هستند، دقیقا مثل مرغ عشق.

نکته قابل توجه این ماهی ها زاد و ولد آنهاست. گوپی ها زنده زا هستند. به این صورت که تخم ها در بدن ماده بارور شده و بعد مدتی (پشت شکم ماهی ماده متورم و کاملا سیاه می شود) شروع با زاییدن بچه ماهی های چند میلیمتری می کنند. در منزل ما از 2جفت گوپی به بیش از 15 جفت رسیدیم. واقعا شگفت آور است. کل خلقت و قدرت خداوند را می توانید در یک آکواریوم مشاهده کنید.

گوپی - Guppy

گوپی - Guppy

ماهی های کاملا اجتماعی هستند و بصورت گروهی خوب در کنار هم جمع می شوند. ارتباط خوبی با انسان برقرار می کنند. اصلا وجود گورامی و همچنین آنجل ها را کنار جمع گوپی ها پیشنهاد نمی کنم. بخاطر حمعیت زیاد گوپی ها گوشه گیر می شوند.

زبرا (Zebrafish):

این ماهی ها خیلی ریز هستند. نر هاشان از ماده ریز تر و باله های کناری شان کوتاه تر است. این ماهی ها یک جفت شان برای شیطنت و به وجد آوردن آکواریوم کافی است. یک جفت آنقدر دنبال هم می کنند که هر بیننده ای جذب می شود. بیشتر از یک جفت را پیشنهاد نمی دهم. با ماهی های منزوی هم خوب کنار می آیند.

زبرا - Zebrafish

زبرا - Zebrafish

این ماهی ها بدلیل خطوط و رنگ شان که شبیه گورخر است زبرا (گورخر) نام گرفته اند. البته در ایران رنگ نارنجی آن با خطوط و باله های سفید بیشتر به چشم می آیند.

مولی (Molly):

این ماهی با جثه ای اندازه گوپی است، خیلی اجتماعی است و یک گروه از آنها می تواند تمام ماهی های آکواریوم را منزوی کند (آنجلا، گورامی و گلدفیش). علاقه خاصی ندارم بهشان بخاطر همین اطلاعات خاصی هم ندارم.

مولی - Molly

مولی - Molly

فایتر (Siamese Fighting Fish):

فایترها (نر هاشان) خیلی زیبا هستند،درای باله ها و دمی بلند با رنگ های تند هستند. تازگی ها نزدیکی ها عید در لیوان ها یا تنگ های کوچکی می بینیم جدا جدا به فروش می رسند.

فایتر -Siamese Fighting Fish

فایتر -Siamese Fighting Fish

دلیل اینکه این ها را جدا از هم نگه می دارند بخاطر حس جنگی آنهاست. شما اگر 2 نر از آنها را کنار هم نگهدارید آنقدر با هم می جنگند تا یکی از آنها بمیرد. بخاطر همین اگر خواستید فقط یک جفت بخرید.

نزدیک عید و فایتر های سر سفره هفت سین

نزدیک عید و فایتر های سر سفره هفت سین

تنوع رنگی و باله های آنها واقعا جذاب هست. محسور کننده اند. علاوه بر رنگ دم ها و بال های متفاوتی هم دارند.

لجن خوار (Ancistrus):

این ماهی ها جزء واجبات یک آکواریوم هستند به این دلیل که تغذیه اصلی شان لجن های داخل آکواریوم هست. به همین دلیل شما همیشه این ماهی ها را بصورت چسبیده به جایی می بینید و گاهی مانند جاروبرقی بر روی شیشه در حال بالا و پایین رفتن هستند، حتی لجن های بین برگ گیاه ها را هم می خورند. از نظر شکل ظاهری ماهی های زیبایی نیستند اما از عجیب ترین ها هستند. گرفتن این ماهی ها وقعا مشکل است، علارقم حالت آرام و کند همیشگی خود بسیار سریع هستند. البته انواع ماهی های لجن خوار دیگری هم هست اما در ایران بیشتر این گونه شایع است. حتما یک جفت (حتی کوچک) برای یک آکواریوم ضروری است.

 

ماهی لجن خوار - Ancistrus

ماهی لجن خوار - Ancistrus

این بود تعدادی از ماهی های آکواریومی ِ آب شیرین ِ گیاه خواری که می دانستم. اگر بخواهم پیشنهاد بدهم یک جفت گوپی، یک جفت گلد فیش بزرگ، یک یا دو چفت آنجلای کوچک و متوسط، یک جفت زبرا، یک جفت لجن خوار را برای شروع کار پیشنهاد می کنم.

اطلاعات بنده در حد یک آماتور هست که یک آکواریوم خانگی دارد بخاطر همین اطلاعات من خالی از اشتباه نخواهد بود. اما برای اطلاعات دقیق تر و بروز تر می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید:

Fresh Aquarium

سایت تخصصی ماهیان آکواریومی

امیدوارم این مطالب مفید و مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

 

———————————————————————————————-

آخرین ویرایش: 17:50 1389/7/5

Advertisements

52 دیدگاه

 1. manizheh said,

  ژوئیه 20, 2010 در 21:54

  تقریبا بیشتر این ماهی ها را داشتیم ولی حالا نمی دانم به دلیل بی دقتی مردند الانم فقط گوپی داریم و خیلی جالب چون همون روز اول صاحب یک عالمه گوپی دیگر شدیم 😀

  خیلی جالبه که زنده زا هستند الان بعد از 1 یا 2 ماه بچه گوپی داریم ، فقط بعضی هاشون توسط خود ماهی انگار خورده شد و خیلی باحالند این بچه ها از ترس خوردن ماهی دیگر زیر سنگ ها قایم می شوند تا اینکه یک کم بزرگ شوند .
  اما در بین این ماهی ها تنها ماهی که عمرش زیاد بود گلد فیش بود که خیلی هم بزرگ شده بود ، فقط به دلیل اینکه 20 روز عید مسافرت رفتیم و… مرد 😦

  الانم فکر کنم تا بزرگ شدن بچه ها نباید ماهی خریداری کنیم 😉

 2. sunstature said,

  اوت 3, 2010 در 16:11

  عالی بود، می تونه به عنوان یک quick reference حساب بشه

 3. مریم said,

  اوت 22, 2010 در 10:51

  متشکرم مطالب خوبی بود .

 4. آنجلا said,

  اوت 31, 2010 در 18:37

  سلام راست مي گم هيچ جاي اينترنت به اندازه ي شما اين قد اطلاعات خوب و مفيد نگذاشته بود (*) ولي چند تا سوال دارم اين كه من 3 تا آنجل دارم يك بزرگ و دو تا كوچيك جنسيتشون رو نمي دونم چه جوري تشخيص بدم؟ در يك آكواريوم متوسط و با يك اكسي‍ن كوچك و يك خانه ي ماهي هستند آيا همين بسه ؟ آيا كوچيكا بزرگ ميشن ؟ آب آكواريوم چند روز يك بار عوض بشه ؟ به غير از اين لوازم چيز ديگه اي هم مي خواد ؟ آيا كوچيك و بزرگ ميتونن بارور شن ؟ گوپي در كنار آنجل بده؟ آخه اين دوتا باهم خيلي زيبا ميشه. رنگ هاي متفاوتي آنجل در ايران نمي بينم . گوپي پيش آنجل مي مونه يا چون اكثرا مال عيده مريض ميكنه ؟ دواي خاصي براي ماهي ها هست و مهم ترين سوالم آنجل چه قدر عمر مي كنه و تا چند سانت بلند مي شه ؟ تك سايز كاشكي نباشه . چه ماهي زيبايي كنار آنجل خوبه ؟ البته ببخشيد اين همه سوال كردما بازم سوال دارم ولي ممكنه نارحت شي بازم ببخشيد اگه مي شه پاسخ مي خوام . مرسي .

 5. آنجلا said,

  اوت 31, 2010 در 19:11

  راستي آنجلا روز ي چند تا غذا مي خوان و ضررش چيه مرسي اگه جواب بدي .

 6. یک مهندس said,

  سپتامبر 1, 2010 در 16:23

  سلام، متاسقانه چند روز سرم شلوغ بود. این هم پاسخ سوال هایی که می دونم:
  1- جنسیتشون رو خودم هم نمی دونم چجوری میشه تشخیص داد.
  2- بله، رشد می کنن، البته همه چیز بستگی به محیط و ماهی داره. مال من که 2تا کوچیک بودن ظرف 6ماه بطور قابل ملاحظه ای بزرگ شده بودند.
  3- آب آکواریوم نباید تند تند عوض بشه. مثل این میمونه که شما ماهی 1 بار اسباب کشی کنید. آب آکواریوم خونه ماهی هست، به اون آلودگی (البته از نظر ما) نیاز داره. بلکه شما باید آب آکواریوم رو سیفون کنید (از کف آب بردارید) و به همون اندازه بیشتر (بدلبل تبخیر در طولانی مدت) اضافه کنید (حتما آب رو 24 ساعت ساکت یگذارید تا کلرش بپره و یه قاشق مربا خوری نمک عادی اضافه کنید که حکم ضدعفونی کننده رو داشته باشه (مقدار نمک بسته به حجم آکواریوم هست)). آب آکواریوم رو می تونید با توجه با حجمش 4 ماه 6 ماه و یا 1سال عوض کنید. شخصا آکواریوممون چون بزرگه بعد از 2 سال بطور کامل عوض کردم. کار کمر شکنی است.
  4- خوب این وسایل باز هم بستگی داره. شما یه دماسنج کوچیک داخل آکواریوم بگذارید. دما معمولا بین 25 تا 28 درجه سانتگیراد متعادل اما چون ماهی ها خونسرد هستند بالا پایین هم داره. اگر خیلی سرد بود (در زمستان) برای آکواریوم در تهیه کنید (اگر نداره) (مثل یه شیشه) و یا بخاری اضافه کنید. اگر تعدا ماهی ها تون بیشتر بشه حتما شبکه برای لجن و صاف کردن آب به کف (زیر شن ها) اضافه کنید.
  5- متاسفانه از باروریشون اطلاعات کافی ندارم. اما برای ما اتفاق نیفتاد.
  6- در تعدا بالای گوپی، آنجلا احتمال داره منزوی بشه، اما یک جفت به زیبایی آکواریوم می افزاید و واقعا چشم نواز تر میشه. حتما یک جفت اضافه کنید. اون رنگی که بیشتر به چشمتون میاد.
  7- درسته در ایران آنجل ها یا سیاه و سفید هستند یا زرد (معمولا).
  8- گوپی برای عید نیست (ماهی قرمز برای عیده) و مریض هم نمی کنه.
  9- دوا ضد قارچ هست (قطره ای) که بنظرم نیازه، چون گاهی ماهی های جدید قارچ دارن. ضدعفونی کننده هم هست، البته با نمک هم کار راه میوفته. هرکدوم هم میزان خاصی رعایت شود. داروهای تولید داخل هم کفاف می دهد.
  10- دقیق نمی دونم اما برای ما که در ابتدا 4-5 سانت بودند بعد 9 ماه به راحتی 10 سانت شده بودند. الیته در کوچکی سرعت رشد بیشتره. ماهی ها رو جفت داشته باشید (هرچند اگر نر و ماده رو ندونید).
  11- غذای ماهی… بعضی از ماهی ها هرچقدر بدهید می خورن، شما باید تعیین کنید مقدارش رو. اما در کل یک وعده در روز کافیه. مقدارش اونقدر باشه که خورده بشه و اضافی روی آب یا ته نشین نشه (اصرافه و اینکه کثبف می کنه آکواریوم رو).
  12- خواهش می کنم، خوشحال می شم که به نوشته به کار آمده.
  اگر نیاز دارید می تونم نوشته ای کلی تر در مورد نگهداری آکواریوم بنویسم.
  13- اگر باز هم سوالی بود حتما مطرح کنید.

 7. آنجلا said,

  سپتامبر 3, 2010 در 22:46

  مرسي واقعا مرسي. اول سلام. هر سايتي رفتم اين قدر درست و صحيح پاسخ نداده بود. مرسي. فقط اين كه ماهي من چند روزه هي مي ره بالاي آكواريوم و اكسي‍ژن مي گيره با اين كه داخل آكواريوم هست؟ واقعا ممنونم بيشتر از اين سوال نميكنم فقط آدرس وبلاگت را به طور دقيق درج كن تا به دوستام معرفي كنم . مطالب عالي بود مرسي. داخل سايتت مي شه عضو شد؟ اگه باشه حتما عضو مي شوم .

 8. یک مهندس said,

  سپتامبر 4, 2010 در 14:30

  خواهش می کنم. خوب معمولا ماهی ها بالا می روند اما باید هنگام خواب پایین بیان. امکان داره محیط آلوده باشه، هوادهی کم باشه و یا مریض باشند. شما سعی کنید آکواریوم را جایی بگذارید که آرام باشه. پمپ هوا رو حداکثر بگذارید، احتمال داره برگردند پایین (زیاد جای آکواریوم را تغییر ندهید).
  من از سوال کردن ناراحت نمی شم، بخاطر همین ابایی نداشته باشید.
  در ستون چپ یک قسمت اشتراک اضافه کردم، می توانید در آنجا مشترک و از نوشته های تازه با خبر شوید.

 9. آنجلا said,

  سپتامبر 4, 2010 در 18:36

  سلام به قسمت اشتراك رفتم ولي مثل اين كه فيلتر بود . مرسي از اين كه پاسخ دادي. بعد ببخشيد ها دو سوال ديگر هم دارم يكي اين كه گذاشتن حلزون آسيبي به ماهي نميزنه و خوراكش چيه ؟ و هم چنين لجن خوار و سوال مهم ديگر اين كه گذاشتن سنگ هاي رنگي تزييني در آكواريوم باعث نارضايتي ماهي مي شه چون يك مقاله در اين باره خواندم . هرچي اطلاعات شمارو مي بينم سوالم بيشتر مي شه . ايميلم يكمي قديميه مال وقتيه كه كوچيك بودم يعني حدود 10 سال پيش . شايد يك رايانشاني جديد ساختم . اگه مشكل نيست كمكم مي كني يك وبلاگ مثل خودت بسازم . تبليغ اين سايت عالي هم مي كنم . حالا يك سوال عمومي . فارسي 1 رو مي بيني اسممو از سريال سفري ديگر انتخاب كردم . اگه نمي خواي جواب نده اگه خسته اي . مرسي .

 10. آنجلا said,

  سپتامبر 5, 2010 در 09:40

  آيا سنگ هاي كوچك و رنگي براي ماهي ها اشكالي دارد در يك مقاله خواندم آن هارا اذيت مي كند ؟ درست است يا خير؟مرسي

 11. آنجلا said,

  سپتامبر 5, 2010 در 11:14

  ببخشيد آنجل چند سال عمر ميكنه ؟ماه مبارك رمضان هم به خانواده محترمتان تبريك مي گم .

 12. آنجلا said,

  سپتامبر 5, 2010 در 11:18

  پاسخ؟؟

 13. یک مهندس said,

  سپتامبر 5, 2010 در 15:26

  من هم تبریک می گم.
  نمی دونم چقدر دقیقا عمر می کنن اطلاعاتی ندارم.
  من از سنگهایی که تو ساحل هستند استفاده کردم. حتما قبل از انداختن سنگ ها در آب آنها را 2-3 روز در آب نمک بگذارید تا ضدعفونی شوند.

 14. آنجلا said,

  سپتامبر 6, 2010 در 21:36

  مرسي ممنون . طاعات و عبادات هم قبول . باز هم تشكر . بزودي يك آكواريوم بزرگ ماهي هاي گياه خوار راه مي ندازم . و جفت مي خرم اميد وارم از شما هم بيشتر اطلاعات بگيرم ديگر مزاحم نمي شوم . خدانگهدار . از پاسخ هاي قشنگتون هم ممنون . آنجلا .

 15. الناز said,

  سپتامبر 6, 2010 در 21:45

  جالب بود . استفاده كردم . عالي .

 16. محمود said,

  سپتامبر 23, 2010 در 13:07

  سلام به دوستان عزیز.در مورد سوالات آنجلا میخواستم بگم یه روش برای تشخیص جنسیت ماهی آنجل بگم.
  ویژگی نرها:1-بدن گرد و کشیده تر
  2-پیشانی بزرگ و برجسته
  3-باله های سینه ای چند شاخه ای
  4-لوله مخرجی تیز و باریک.
  ویژگی های ماده:1-بدن چهارگوش و کوچک
  2-پیشانی بدون برجستگی
  3-باله های سینه ای صاف و بدون انشعاب
  4-لوله مخرجی صاف و عریض

  آنجل تا 40 سانت رشد میکنه آگه محیط و غذاش خوب باشه.در سن 6 الی 12 ماهگی به سن بلوغ و تکثیر میرسن.آنجل ها پس از جفت شدن محل خودشونو واسه تخمریزی آماده و پاکسازی میکنن.رو سطح برگ گیاهان سنگ یا حتی سطح داخلی شیشه آکواریوم تخمریزی میکنن.بعد از اینکه ماده تخمریزی کرد(با توجه به سن و وضعیت سلامت از 100 تا 1200 تخم میکنه) نر با ترشح اسپرم تخمارو بارور میکنه.پس از چند روز تخمها تبدیل به نوزاد میشن وتا یک هفته در محل خود باقی مونده و از ماده موجود درون تخمها تغذیه میکنن.تو این مدت نیاز به تغذیه ندارن ولی پس از 5 تا 7 روز که از پوسته جدا شدن و شناور شدن نیاز به غذادهی دارن که غذاشونم آرتمیای تازس که میتونین از آکواریومی ها تهیه کنین

 17. آنجلا said,

  سپتامبر 23, 2010 در 20:56

  ممنون که به سوالات من پاسخ دادید . فقط یکی بگه چند سال عمر می کنن؟ .

 18. مجید said,

  سپتامبر 26, 2010 در 14:38

  با سلام
  میخوام یه اکواریوم اب شور متوسط جمع کنم،خیلی گرون نباشه.
  لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 19. یک مهندس said,

  سپتامبر 27, 2010 در 17:09

  متاسفانه شخصا اطلاعاتی در مورد آکواریوم آب شور ندارم. وقتی دیدم آب شیرین هزینه اش کمتر و تنوع گونه های ماهی هایش بیشتر است دیگر پی گیر آب شور نشدم. اما اگر در تهران هستید می توانید برای تخقیق به شرق تقاطع خیابان جمهوری و حافظ بروید که یک ساختمان شمالی مختص آکواریوم و ماهیان آکواریومی هست.

 20. نادر said,

  سپتامبر 29, 2010 در 19:05

  سلام داداش آريالا یه زحمت دارم میشه واسمم تمامه ماهی هایی که با آنجت هم خوانی دارن و با هم میتونن تو آکواریوم کنار بیانن رو بنویس مرسی

 21. آنجلا said,

  سپتامبر 29, 2010 در 20:47

  وای بهترین سایتو دارو شما خیلی ها استقبال می کنن ممنون

 22. آنجلا said,

  اکتبر 7, 2010 در 19:15

  ماهی های آنجل چند سال عمر میکنن . راستی یک جفت ماهی خریم یکی قرمز و یکی خال خالی اسمشونو نمی دونم . راستی می خوام یک آکواریوم خیلی بزگ و مجهز گیاه خوار و آب شیریم اطلاعت جمع کنم کمکم می کنی ؟

 23. یک مهندس said,

  اکتبر 7, 2010 در 22:04

  انشالله بزودی یک پست در باره تهیه و نگهداری یک آکواریوم آب شیرین خواهم نوشت.

 24. آنجلا said,

  اکتبر 11, 2010 در 14:05

  تکثیر ماهی آنجل

  آنجل یا فرشته ماهی یکی از زیباترین ماهی های زینتی می باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد . تکثیر این ماهی زیبا بسیار ساده و در عین حال جالب می باشد به شرطی که نسبت به آنها احساس مسولیت داشته باشیم و این ماهی زیبا را آزار ندهیم همچنین بچه ماهی ها نیاز به توجه و مراقبت دارند از آنها غافل نشوید.

  قدم اول تهیه ماهی سالم
  بهترین کار خرید شش عدد بچه ماهی آنجل سه تا پنج ماهه می باشد این ماهی ها هنگامی که به سن شش تا هفت ماهگی برسند آماده جفت گیری می شوند جنسیت ماهی های آنجل تا وقتی که شروع به تخم ریزی نکنند معلوم نیست البته نظریه هایی در این رابطه وجود دارد ولی تقریبا هیچ کدام درست نمی باشد . در هنگام تخم ریزی زیر شکم ماهی ماده زائده ای پهن وجود دارد که از درون آن تخم ها بیرون می آید و زیر شکم ماهی نر زائده باریک است که بوسیله آن اسپرم روی تخمها ریخته می شود . به ماهی ها غذای مناسب بدهید تا خوب رشد کنند البته در دادن غذا نباید زیاده روی کرد

  قدم دوم چگونگی جفت شدن
  ماهی ها وقتی به سن بلوغ برسند خودشان جفت خود را انتخاب می کنند و قرار دادن دو ماهی نر و ماده در کنار هم کمتر یا طولانی تر نتیجه می دهد . در همان مخزنی که ماهی هارا نگهداری می کنید آنجل های بالغ شروع به بوسیدن همدیگر می کنند و نسبت به بقیه ماهی ها تهاجمی می شوند و گوشه ای از آکواریوم را در اختیار خود میگیرند . به همین سادگی شما دارای یک یا چند جفت ماهی شده اید

  قدم سوم آماده کردن مکانی برای تخم ریزی

  اگرجفت را در میان ماهی های دیگر رها کنید یعنی در مخزنی که دیگر ماهی ها هم در آن هستند تخم ریزی انجام می شود ولی توسط ماهی های دیگر یا خود والدین خورده خواهند شد در اینجا دو راه وجود دارد
  اول اینکه ماهی های دیگر را از آن مخزن خارج کنید حتی کفخوار ها و لجن خوار ها
  دوم جفت را از مخزن خارج کرده و در یک مخزن دیگر قرار دهید
  که روش دوم مر سوم تر می باشد برای این کار یک مخزن کوچک تقریبا ارتفاع 30 سانتیمتر و طول عرض 50 در 20 درست کرده یا خریداری کنید . که این حد اقل است اگر بلند تر باشد و بزرگتر ماهی ها در آن راحتترند خرج زیادی هم ندارد در آن فقط یک سنگ هوا قرار دهید البته اگر هوا سرد باشد بخاری هم لازم است مخزن نیازی به ماسه کف ندارد و سپس درون آب یک سنگ مرمر به ابعاد تقریبا 5 در 30 قرار دهید تا ماهی ها تخم ها را روی آن بریزند اکنون ماهی ها را با دقت وارد این مخزن کنید که قبلا در آن آب ریخته اید و مدت 48 ساعت با سنگ هوا کار کرده تا کلر آن گرفته شده باشد دقت کنید هنگام انتقال ماهی ها توسط یک نایلون که از آب مخزن اصلی پر شده است ابتدا نایلون را داخل مخزن جدید به مدت 15 دقیقه رها کنید بعد هر 5 دقیقه یک لیوان آب از داخل نایلون کم کرده و از آب مخزن جدید یا همان زایشگاه به آن اضافه کنید ای عمل را 3 تا 4 بار تکرار کنید سپس جفت را از نایلون به مخزن جدید منتقل کنید تا در آن رها شوند سپس تا فردای آن روز به آنها غذا ندهید و در اطراف آنها رفت و آمد را کم کنید تا از استرس جلو گیری کنید . حال شما فقط باید حدود یک هفته صبر کنید تا ماهی ها شروع به تخم ریزی کنند

  تکثیر آنجل

  قدم چهارم تخم ریزی و تولدبچه ماهی ها

  بعد از چند روز ماهی های شما شروع به تخم ریزی می کنند . آنها بعد از اینکه با نوک زدن به سنگ مرمری که درون آب قرار داده اید آنرا تمیز کرده و با یک منظره بسیار زیبا تخم ها را روی آن قرار می دهند بصورتی که ابتدا ماهی ماده تخمها را روی سنگ می چسباند و نر بر روی آنها اسپرم می ریزد این کار حدود یک ساعت طول می کشد
  بعد از اینکه تخم ریزی تمام شد آنجل ها شروع به اکسیژن رسانی به تخمها می کنند به طوری که نزدیک آنها شروع به بال زدن کرده و یا با دهان خود آب را بر روی آن با فشار حرکت می دهند
  شما می توانید والدین را با تخمها رها کنید تا خودشان از آنها مراقبت کنند ولی معمولا به دلیل رفت و آمد کنار مخزن آنها میترسند و از ترس در خطر افتادن بچه ها تخم آنها را می خوردند ولی کار دوم اینست که بعداز 24 ساعت یا کمی کمتر آنها را از مخزن تخمها خارج کنید و به مخزن اصلی بر گردانید و خودتان از تخمها مراقبت کنید
  بعد از خارج کردن والدین برای جلوگیری از سفید شدن تخما و بیمار شدن آنها چند قطره متیلن بلو به آب اضافه کنید و سنگ هوا را طوری قرار دهید که زیر تخم ها باشد تا حباب ها از روی آنها رد شوند اینکار جای گزین اکسیژن رسانی به تخمها توسط والدین می شود ممکن است بعد از چند روز تعدادی از تخمها سفید شوند و اگر روی زکف مخزن افتادند انها را با یک لوله کوچک از مخزن خارج کنید
  بعد 2 تا سه روز ماهی های کوچک از تخم ها بیرون می آیند به صورتی که ابتدا یک دم ریز از کنار تخم بیرون می آید و دائما حرکت می کند و برای از چند روز همه آنها از سرهاشان به یکدیگر چسبیده اند در این حالت باید کمی از آب مخزن را با دقت عوض کنید در و در این مرحله هیچ گونه غذایی برای آنها نریزید تا حدود 7 الی 8 روز که آنها شروع به شنای آزاد کردند

  بچه انجل

  قدم پنجم شنای آزاد و غذا دادن به بچه ها

  بعد از اینکه بچه ماهی ها شروع به شنای آزاد کردند با ید به آنها غذا بدهیم . ماهی ها به صورت دسته جمعی در کناری از تانک یا به صورت دسته جمعی شنا می کنند بهترین غذایی که می توان به آنها داد آرتمیا است که باید روز قبل از شنای آزاد همه بچه ماهی ها که می توانید از شنا کردن یکی دو تا از ماهی ها که زودتر اقدام به شنای آزاد می کنند و همچنین خالی شدن قسمت نارنجی زیر شکم بجه ماهی متوجه شوید آماده شده باشد که در قسمت مقالات طریقه آماده کردن آن نوشته شده است سپس مقدار بسیار کم یعنی حدود سر قاشق چای خوری به آنها دو بار در روز داده شود تا ماهی ها کم کم رشد کنند دقت داشته باشید که عوض کردن آب به صورت روزانه یا یک روز درمیان به مقدار 20 درصد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد همچنین سیفون کردن غذا های مانده و نخورده شده.امید وارم به درد شما و بازدید کنندگان بخوره . اینم بابت تشکر .
  آنجلا
  بچه ماهی آنجل برگرفته از سایتhttp://www.iranfish.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=143:breeding-angel&catid=43:breeding&Itemid=54

 25. آنجلا said,

  اکتبر 19, 2010 در 18:49

  من یک جفت آنجل یک جفت مولی و یک جفت گوپی دارم راستی گوپی ها بعد از چند روز بارور می شوند

 26. یک مهندس said,

  اکتبر 20, 2010 در 13:27

  گوپی ها معمولا دو ماه یک بار زایمان دارند. البته بستگی به ماده ها نیز دارد.

 27. آنجلا said,

  اکتبر 20, 2010 در 21:13

  مرسی از پاسخ و لی انگار ماهی های آنجل کمی منزوی شدن ایرادی داره

 28. یک مهندس said,

  اکتبر 21, 2010 در 12:01

  اگر تازه وارد هستن که نه، گاهی هم پیش میاد اینجوری بشن. تغییر های ناگهانی متداوم باعث می شه.

 29. لیندا said,

  اکتبر 21, 2010 در 19:31

  باتشکر از نوشته ها سلام شما در این سایت بخش پرسش و پاسخ دارید یا همین جا سوالات رو بدیم مانند بقیه .

 30. ساناز said,

  اکتبر 21, 2010 در 19:43

  برای آنجلا بگم که ورود گوپی فکر کنم باعث منزوی شدن آنجلا بشه ولی درمانش رو نمیدونم .راستی همون طور که لیندا گفت بخش پرسش و پاسخ دارید یا همین جا پاسخ میدین .ممنون

 31. آنجلا said,

  اکتبر 21, 2010 در 19:59

  مرسی

 32. یک مهندس said,

  اکتبر 21, 2010 در 23:02

  سلام، با تشکر از نظرات همگی شما، خیر فعلا قسمتی برای پرسش و پاسخ وجود ندارد. سوالات و پاسخ همگی در اینجا مطرح می شوند که در نهایت قصد دارم یک جمع بندی کلی از این نظرات را به پست اضافه کنم یا حتی در پستی جداگانه بیاورمش.
  در این هفته مطلب خرید و لوازم آکواریوم آماده میشه. که این پست منتظر نظر تمام دوستان خواهد بود.

 33. آنجلا said,

  اکتبر 25, 2010 در 14:29

  اگر این پست آماده شه که عالی می شه د راستی میشه موقع که گوپی زایمان می کنه بچه هایش را در تنگ نگه داریم تا خورده نشوند یا آنها به اکسیژن و تغذیه نیاز مندند . منتظر پست جدید هستیم . و واقعا ممنون که زحمتش را می کشید اگر خواستید من هم اطلاعاتی به شما خواهم داد .مرسی

 34. نوامبر 4, 2010 در 22:33

  […] بعد از استقبال خوب از پست “انواع ماهی های آکواریومی” تصمیم گرفتم که تجربیاتم، هرچند کم، در زمینه خرید […]

 35. آنجلا said,

  نوامبر 5, 2010 در 18:43

  سلام این روز ها بیشتر ها آکواریوم دارند و دنبال اطلاعات هستند و سایت خوبیش اینه که پرسش و پاسخ دار و اطلاعات خوبی هم داره باتشکر

 36. شاهین said,

  دسامبر 25, 2010 در 14:12

  سلام
  خوبی وب خوبی داری بهت تبریک میگم
  راستی مدتی میشه من آکواروم خریم و به جرگه شماها پیوستم میگم چرا تا الان 2 بار ماهی کت فیشم (لجن خوار) میمیره فروشنده میگه احتمالا افونت روده گرفته در صورتی که من دارو هم میریزم

 37. shagayeg said,

  دسامبر 25, 2010 در 14:46

  salam dustan be nazare shoma barge masrafeye pompe akvariom chegadr mishe? akhe khanevade migan ba tavajoh be yarane shodan barg bayad akvaryom ro jam konam

 38. یک مهندس said,

  دسامبر 25, 2010 در 20:27

  سلام آقا شاهین، والا خیلی دلیل ها می تونه داشته باشه مردن ماهی. شما اگر مابقی ماهی ها بخوبی زندگی می کنند و تلفاتی ندارند نشون دهنده اینه که آکواریومتون محیط سالمی داره. باز هم لجن خوار رو امتحان کنید، اگر خیلی بچه هستند کمی بزرگتر بگیرید. مطمئن باشید آکواریوم فروشنده سالم هست.
  شاید مقدار دارو ها بالاست و ماهی های تازه وارد نمی تونن خودشون رو وفق بدن.
  اتفاقا لجن خوارهای من جزو اولین نسل ماهی های آکواریوم ماست، 2.5 سال هست که ما داریمشون.

 39. یک مهندس said,

  دسامبر 26, 2010 در 00:57

  سلام خانم شقایق، نه همچین هزینه ای هم نداره. با توجه به آخرین قیمت کیلو وات ساعت اعلام شده، تمامی لوازم برقی آکواریوم (پمپ هوا، پمپ آب، لامپ و بخاری) روی هم بیشتر از 1000 تومان در ماه هزینه ای ندارد. برای اینکه به این حرف اطمینان داشته باشید، برای آکواریوم خودم (با ابعاد 40*50*130 سانتیمتر) محاسبات زیر را کرده ام:
  میزان مصرف پمپ هوا (دائما روشن است): 6 وات => برای مصرف 24 ساعت در 30 روز (یک ماه) می شود: 6*24*30= 4320 وات ساعت، به عبارتی: 4320/1000= 4.32 کیلووات ساعت در ماه
  پمپ آب: 34 وات => 34*24*30=24480 وات ساعت یا 24.48 کیلووات ساعت در ماه، اما ما فقط روزی 2 ساعت از پمپ آب استفاده می کنیم که می شود 10% مدت زمان یک ماه، پس: 24.48*10%= 2.48 کیلووات ساعت در ماه
  بخاری: 60 وات => 60*24*30= 43200 وات ساعت یا 43.2 کیلووات ساعت، اما چون ترموستات دارد میشه گفت نزدیگ 50% مواقع (میانگین سال، زمستان و تابستان) روشن است، پس: 43.2*50%= 21.6 کیلووات ساعت در ماه
  لامپ مهتابی: 10 وات => 10*24*30= 7200 وات ساعت یا 7.2 کیلووات ساعت، اما یک سوم روز فقط روشن است، پس: 7.2*33%= 2.4 کیلوووات ساعت در ماه
  مجموع=4.32+2.48+21.6+2.4=31 کیلووات ساعت در ماه
  و با توجه به تعرفه قیمت جدید (برای زیر 100 کیلووات ساعت) که 27 تومان است، می توان هزینه برق مصرفی کل آکواریوم در ماه را محاسبه کرد، یعنی: 31*27=837 تومان (کمتر از 1000 تومان)

  تازه شما فقط هزینه پمپ را پرسیده بودید، (بخاری 70% هزینه را شامل می شود). نظرتون چیست؟

 40. مصطفی said,

  دسامبر 27, 2010 در 21:14

  مهندس جان سلام. بسیار عالی بود. خیلی ممنون از مطالب مفیدتان.
  فقط میشه یک مغازه خوب معرفی کنید که این ماهی ها رو ازش بخریم؟

 41. یک مهندس said,

  دسامبر 27, 2010 در 22:27

  ممنون از لطفتون. شما می تونید از هر مغازه ای نزدیک محل زندگیتان این ماهی ها رو بخرید، فرق زیادی باهم و در قیمت ندارند. سعی کنید یک مفازه نزدیک رو باهاش ارتباط خوبی برقرار کنید تا اگر به مشکلی خوردید پاسخگو باشه.
  اما در تهران، ضلع شرقی تقاطع خیابان جمهوری و خیابان حافظ ساختمانی به نام “آلومینیوم” هست که بورس آکواریوم و ماهی ها هست. (اما باید هنگام اضاقه کردن ماهی به آکواریومتان مراقب انتقال بیماری از آب فروشنده به آکواریومتان باشید.)
  به تازگی در خیابان نواب، پایین تر از چهار راه جمهوری (خروجی جنوبی تونل توحید) در شرق و غرب نواب چندین مغاره آکواریومی شروع به کار کرده اند.
  برای اطلاعات بیشتر هم می تونید به این پست از وبلاگ آکواریوم و ماهی نوشته شده توسط آقای عرفان مراجعه کنید (امکان اینکه مغازه ای تغییر کاربری داده باشد خیلی کم است. در هر صورت لیستی راهگشاست.)

 42. مصطفی said,

  دسامبر 28, 2010 در 06:46

  واقعا لطف کردین جوابم رو دادین. من تازه کارم و فقط یه آکواریوم خریدم . میشه بگید چطور مواظب انتقال بیماری از آب فروشنده به آکواریومم باشم؟ بازم ممنون

 43. مصطفی said,

  دسامبر 28, 2010 در 07:20

  ببخشید یه سوال دیگه. چطور آکواریومم رو قبل از خرید ماهی آماده کنم؟ آب اون رو چه آبی استفاده کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

 44. یک مهندس said,

  دسامبر 29, 2010 در 11:59

  خواهش می کنم، والا این سوال هایی که شما پرسیدید خودش یه عالمه حرف هست. اما اگر بخواهم خیلی خلاصه بگم اینه که برای آماده سازی آکواریوم، آب را داخلش بریزید (آب شهر) و پمپ هوا رو برقرار کنید آب نمک و اگر هم دارو دارید بریزید، و شرایط دیگه مثل اینکه ماهی درش هست رو رعایت کنید (پمپ آب، بخاری و …) چند روزی آکواریوم رو به این صورت نگهدارید تا اکوسیستم آن برای زیست ماهیان آماده شود. بعد ماهی بخرید. ماهی را در کیسه ای با هوا می خرید، اول کیسه را بشورید، بعد به مدت 3-4 ساعت کیسه را روی آب آکواریوم بگذارید تا هم دما شود، بعد فقط ماهی را به آکواریومتان منتقل کنید و آب کیسه را به هیج وجه به آکواریوم نریزید.

 45. مصطفی said,

  دسامبر 29, 2010 در 13:24

  خیلی خیلی ممنون از راهنماییهای خوبت مهندس جان.

 46. امیر said,

  دسامبر 30, 2010 در 08:40

  سلام من 2و3 روز پیش دوتا انجل گرفتم یکی نر یکی ماده 2تاشونم بالغن میخواستم بدونم انجلها باهم جفت میخورند چون توی خیلی از وبلاگها دیدم که نوشته بود باید چفتشونو از بین چند تا ماهی انتخاب کنن . مرسی از وبلاگ پر محتواتون

 47. امیر said,

  دسامبر 30, 2010 در 08:41

  لطفا جواب بدین اقای مهندس .ممنون

 48. حمید said,

  ژانویه 1, 2011 در 17:11

  سلام بنده در آکواریوم دو عدد ماهی کالر فیش دارم دیروز روی بدن هر دوی آنها حبابهای ریزی چسبیده بود آیا می تواند دلیل بیماری باشد

 49. یک مهندس said,

  ژانویه 3, 2011 در 20:56

  ممنون آقا امیر. ببخشید بابت این همه تاخیر در پاسخ. والا در مورد آنجلا ها اطلاعات کافی ندارم، اما قول می دوم یک سری مطالب درست و موقت در مورد آنجل ها جفت و جور کنم و در قالب یک پست قرارش بدهم.

 50. یک مهندس said,

  ژانویه 3, 2011 در 20:59

  سلام آقا حمید. درباره اینکه حباب دور بدن ماهی جمع بشود و نشانه ای از بیماری باشد اطلاعات کافی ندارم.
  فکر می کنم بدلیل فعل و انفعالات پوستی ماهی ها بدلیل تزریق رنگ در آن این حباب ها بوجود آمده اند. البنه رنگ این نوع ماهی ها بعد از مدتی از بین می رود.

 51. fateme said,

  فوریه 13, 2014 در 20:41

  man 8 ta goopi daraaam vali angelo ham kheili doost daraam agar az angel 4 ta begiraam bazaam gooshe gir misheee???? che mahiaaayi ba goopi misaze??

 52. یک مهندس said,

  فوریه 13, 2014 در 21:06

  سلام فاطمه خانم، گوپی ها کلا ماهی های مودب و پر هیجانی هستند. من با آنجلا داشته ام. مشکی با هم ندارند. چون گوپی ها تا زمانی که جفت هستند به ماهی های جنس دیگه کاری ندارند. تنها موردی که ممکن داشته باشه اینه که هنگام زایمان گوپی ها، آنحلا ها بچه ماهی ها رو می خورند (البته هر ماهی اینکار رو می کنه، اما نمی دونم چرا آنجلا خیلی دقیق اینکار رو می کنه). که اگر براتون خیلی مهم هست می تونید زایشگاه برای گوپی بخرید. شخصا ترجیح می دادم طبیعت حفظ بشه، یعنی زایمان کنند و اگر بچه ای جون سالم بدر برد احتمال زنده بودنش خیلی زیاد میشه.
  در کل بنظرم آکواریومی که آنجلا و گوپی داشته باشه در زیبایی کم و کثری نداره.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: