خرید آکواریوم و لوارم جانبی آن

آکواریوم گوشه چشمی از طبیعت بیکران است. آن هم طبیعتی که دسترسی به آن مشکل است. حس آرامش، سکوت، غرق شدن در طبیعت را در انسان القا می کند. تفکر، رسیدن به قدرت بی نهایتش، به زیباییش، به آرامشش و عشقش تنها با نگاه کردن به قسمتی از مخلوقاتش در ذهن شکل می گیرد. شکرت.

خوب بعد از استقبال خوب از پست «انواع ماهی های آکواریومی» تصمیم گرفتم که تجربیاتم، هرچند کم، در زمینه خرید آکواریوم و لوازم جانبی آن را به صورت یک پست در بیاورم تا شاید کمک کوچکی برای رسیدن به علاقه و آرامش طبیعی تان باشد.

دنیای آکواریوم

دنیای آکواریوم

خوب اول از همه آکواریومی که قرار هست جمع و جور کنیم برای آب شیرین است و ماهی های گیاه خوار در آن زیست می کنند. البته تفاوتی بین انواع لوازم برای آب شور و ماهی گوشتخوار نیست.

ما قرار است یک خانه برای چند ماهی کوچولو بسازیم که شنای آنها در آب برای ما تلقین آرامش باشد. خوب پس از اولین موضوع جای آکواریوم است. مکان آکواریوم را باید ابتدا انتخاب کرد و بعد به سراغ خرید آن رفت.

مکان آکواریوم: آکواریوم باید در مکانی قرار بگیرد که آرام باشد، یعنی نباید تغییر نور های شدید و متداوم داشته باشند. تغییر نور روز باید باشد، حتی چراغ روشن شدن هم برای 3-4 بار مهم نیست.

مکان آکواریوم

مکان آکواریوم

باید جایی باشد که صدای آزار دهنده و متداوم وجود نداشته باشد. برای مثال کنار بلندگوی سیستم صوتی منزل نباشد، ماهی ها کاملا موجی می شوند.
خلاصه باید جای آکواریوم را طوری انتخاب کنید که اگر خودتان آنجا باشید آزاری نبینید. (توجه داشته باشید، حساسیت بیش از حد هم نوعی آزار است پس خیلی حساسیت به خرج ندهید.)
در این قسمت باید به ابعاد آکواریوم هم توجه داشته باشید. سعی کنید آکواریوم زیاد عمیق نباشد و بیشتر در طول بلند باشد. زیرا هم برای شست و شو و نگهداری سخت است هم حرکت ماهی ها در طول چشم نواز است.

حال با توجه به مشخص شدن جای آکواریوم سراغ خرید خود آکواریوم می رویم. آکواریوم هایی هستند که آماده اند، یعنی شما فقط نیاز به ریختن و آب دارید و تمام لوازم جانبی آن در پک خریداری شده موجود و حتی نصب شده است. این آکواریوم ها طبیعتا دارای سایز های مشخصی هستند و تنوع های بسیار، که برای خرید حتما باید با مکان مشخص شده در منزل مقایسه شود.
اما آکواریوم های دیگر حالتی هست که شما یک مکعب مستطیل (یا هر حجم دیگر) را یا سفارش ساخت می دهید یا اینکه پیش ساخته می خرید. در این حالت باید لوازم جانبی را خودتان جدا جدا تهیه کنید. (حتی می توانید اکواریوم را خودتان بسازید).

یک مخزن خالی آکواریوم و بدون تجهیزات

یک مخزن خالی آکواریوم و بدون تجهیزات

در ادامه ما به لوازم جانبی می پردازیم. افرادی هم که می خواهند آکواریوم های آماده بخرند با داشتن اطلاعات زیر می توانند خرید بهتری انجام بدهند.

شن: یکی از رکن های یک خانه فرش آن است. حسابی گرم کننده محفل می شود. فرش آکواریوم شن آن است. شن ها نباید خیلی ریز باشند که به ماسه شباهت پیدا کنند. شن ها همه نباید یک اندازه باشند. کاملا سلیقه ای است مقدار و اندازه آن. اما سعی کنید همه نوع اندازه را داشته باشید و اول درشت تر ها را بریزید سپس ریزتر ها را.

شن های آکواریوم

شن های آکواریوم

کارهای مهم شن ها به این صورت است که:
باعث تصفیه آب می شوند، لجن های آب را به خود می گیرند.
بعضی ماهی ها با انها بازی می کنند (مانند گلد فیش) و دندان هایشان را با آنها مسواک می کنند (!).
عایق حرارتی است و جلوگیری از خارج شدن گرمای آب از کف آکواریوم می شود.
زیبایی آکواریوم است، طبیعت را به ما و همینطور ماهی ها القا می کند.
و ده ها ویژگی دیگر.

صافی زیر شنی: خوب حالا که فرش داریم باید نظافت منزل را رعایت کنیم، یعنی جارو می خواهیم. این جارو همان صافی کف است که زیر شن ها پنهان می شود. این صافی برای آکواریوم های بزرگ واجب است تا آب پاک بماند.
این صافی های شبکه های پلاستیکی هستند در اندازه های کوچک که به هم متصل می شوند تا در صورت نیاز کف آکواریوم را بپوشاند. البته لازم نیست کل کف پوشیده باشد. 1/3 ام آن کافی است.

نمونه ای از صافی زیر شنی

نمونه ای از صافی زیر شنی

این شبکه ها که مانند اسباب بازی (خانه سازی) شبیه هم هستند ساز و کارشان بدین صورت است که: در انتهای این شبکه یک لوله ی (معمولا سفید رنگ) قرار می گیرد که در آن یک سنگ هوا (خواهیم گفت) قرار می گیرد. این سنگ هوا با تولید هوا باعث ایجاد جریان آرام آب از بالا به پایین می شود. و چون زیر این شبکه شنی نیست (شن ها روی آن هستند) باعث جریان راحت آب (مخصوصا از پایین به بالا از طریق آن لوله عمودی) می شود و لجن ها و ذرات بهتر در شن های کف ته نشین می شود که باعث پاکیزگی بهتر آب خواهد شد. همانطور هم که گفته شد باعث ایجاد جریان آب می شود و آب را تازه و با طراوت نگه می دارد.

طرز کار صافی زیر شنی

طرز کار صافی زیر شنی

فهمیدیم که سنگ هوا با هوایی که ایجاد می کند باعث گردش هوا می شود. اما در مدل های پیشرفته تر خود این لوله عمودی مکنده ای دارد که باعث گردش آب می شود و دگیر نیازی به سنگ هوا نیست، مانند شکل زیر. البته همچین چیزی را شخصا تا بحال در داخل ندیده ام. اگر هم باشد خوب باید پول بیشتری هم برای خریدش کنار بگذارید.

نمونه ی جدید صافی زیر شنی

نمونه ی جدید صافی زیر شنی

پمپ هوا: خانه را فرش کردیم و تمیز، اما باید هوای آن با تمیز باشد. پس باید یه کولر بگذاریم تا هوا را به داخل منتقل کند. این وظیفه، یعنی هوادهی به آب بر دوش پمپ هوا می باشد.
به مرور زمان اکسیژن حل شده در آب آکواریوم توسط ماهی ها تنفس شده و به دی اکسید و نیتروژن تبدیل می شود. بنابر این باید هوا در آب وارد شود. پمپ های هوا هوای محیط اطراف را از طریق شلنگ و سنگ هوا به داخل آکواریوم پمپ می کنند.
انواع متفاوتی دارند. اما کلا به دو دسته تقسیم می شوند، یا پمپ بیرون آواریوم است و هوا را از به داخل پمپ می کند یا اینکه خود پمپ داخل آکواریوم است و هوا را از بیرون می مکد. در ایران نوع اول معمول تر و البته ارزان تر است.

پمپ هوای آکواریوم

پمپ هوای آکواریوم

نکات مهم در باره پمپ هوا:
پمپ ها یا یک خروجی هوا دارند یا چندتا (مانند شکل زیر). در صورتی که آکواریوم بزرگ است و صفحه صافی زیر شنی بزرگی دارید سعی کنید پمپتان 2 خروجی داشته باشد که یکی را فقط به سنگ هوای صافی کف اختصاص بدهید. اگر هم چند خروجی گیر نیاوردید مهم نیست، زیرا که وسیله ی ساده کوچکی وجود دارد که مانند جعبه تقسیم برق، هوا را بین چند شلنگ تقسیم می کند.
نکته مهم دیگر توان خروجی پمپ است، باید با توجه به حجم آب پمپ مناسبی را انتخاب کنید. برای مثال شخصا برای آکواریوم خود که ابعادی 40*130 و ارتفاعی 50 سانتیمتر دارد و معمولا 40 سانتیمتر ارتفاع آب دارد، یعنی حجمی حدود 0.2 مترمکعب از پمپی با توان 6وات و فشار خروجی آب 0.012 مگا پاسکال (MPa) استفاده کرده ام. البته باید به این هم توجه کرد که به مرور زمان از قدرت پمپ کاسته می شود و آن میزان حباب های اولیه را نخواهید دید. یک دلیل دیگرش هم سنگ های هوا هستند که جرم می گیرند و منافذشان بسته می شود.

عملکرد یک پمپ هوا

عملکرد یک پمپ هوا

نکته مهم دیگر متغییر بودن خروجی هوا است. یعنی میزان توان خروجی دستی است و شما با چرخاندن دکمه ای میزان خروجی را تغییر می دهید. سعنی کنید همیشه از حالت میانه آن استفاده کنید. هوای زیاد (حباب های زیاد) شاید زیبا باشند اما باعث آزار ماهی ها و بر هم زدن آرامششان می شود (در طولانی مدت). گاهی وقتی آکواریوم مریض می شود (!) هوای زیاد مفید است بخاطر همین گفتم از حالت میانه آن استفاده کنید.
عکس زیر دقیقا پمپ هوای آکواریوم شخصی من است، به تعداد خروجی ها، دکمه ی چرخشی متغییر هوای آن توجه کنید.

یک نوع پمپ هوای آکواریوم

یک نوع پمپ هوای آکواریوم

نکته دیگر صدای پمپ است. به دلیل آنکه پمپ باید 24 ساعت کار کند (مانند قلب آکواریوم) در طول شب که سکوت است صدای پمپ ممکن است باعث برهم زدن آرمش خواب شما شود. پس حتما به آن توجه کنید. گاهی حتی می شه با قرار دادن پارچه ای نرم زیر آن از لرزش و در نتیجه صدای اضافی آن کاست. البته خود پمپ باید پایه های پلاستیکی نرمی داشته باشد تا با حالت فنری و میرایی خود از ایجاد صدا جلوگیری کند. پس به پایه دار بودن (نرم) و فاصله داشتن از سطح زمین آن توجه کنید.

سنگ هوا: کولر را گذاشتیم اما نیاز به کانالی برای تقسیم هوا داریم. سنگ هوا وظیفشان تقسیم یک نواخت در محیط آکواریوم است. یک سنگ بسیار بسیار متخلخل است که هوا را از منافذ خود به آب منتقل می کند. واجب نیست حتما شما حباب های هوا را ببینید، آنقدر منافذ ریز است که حبابی تولید نمی کنند، اما حل کردن هوا در آب را بخوبی انجام می دهند.

هوادهی یک سنگ هوا

هوادهی یک سنگ هوا

برای داشتن هوا می توانید از وسایل تزیینی استفاده کنید که حباب تولید می کنند در انواع مختلف: صندوف گنج، قواص، خونه، آسیاب آب و غیره. اگر هم می خواستید خرج اضافی نکنید می توانید وقتی برای مسافرت به یکی از سواحل رفتید چندیدن صدف بیارید و (بعد از طی مراحل ضدعفونی) آن را بر روی قسمتی سنگ هوا بگذارید تا حباب های خیلی ریز یکی شوند و یک حباب بزرگ و زیبا را درست کنند و گهگاه آن را آزاد کنند.

انواع سنگ های هوا

انواع سنگ های هوا

اگر آکواریومتان بلند است (همانند بنده) حتما از سنگ هوای بلندی مانند زیر استفاده کنید (آخرین سنگ). توجه داشته باشید که سنگ هوای بلند حتما از دو طرف لوله بخورد تا هوا در طول سنگ تامین شود.

سنگ هوای بلند

سنگ هوای بلند

شلنگ هوا: که ارتباط دهنده بین سنگ هوا و پمپ است. گاهی نیاز به قرار دادن تبدیل 1 به 2 در بین راه شلنگ تا سنگ هوا (مثل سنگ هوای بلند بالا) نیاز است.

تصفیه آب: خوب گاهی این خانه نیاز به تصفیه هوا دارد. مثل پنکه سقفی یا هواساز یا اسپلیتر ها. این فیلتر آب در آب قرار می گیرد و با موتوری ایجاد مکش می کند و آب را مثلا از پایین می کشد و از فیلتر هایش رد می کند و آنرا از بالا دوباره به آب باز می گرداند. یک جریان شدید ایجاد می کند.
فیلتر ها (با توجه به نوع دستگاه) انواع متفاوتی دارند. بعضی هایشان تکی است و بعضی می توان چند تا را بهم وصل کرد و فیلتر بزرگتری ساخت. جنس های متفاوتی هم دارند.

یک فیلتر آب آکواریوم

یک فیلتر آب آکواریوم

این فیلتر آب بسیار مهم است. یکی از موثر ترین راه های گرفتن آلودگی ها و لجن های آب هست. اما باید به یک سری نکات توجه داشت:
فیلتر آب نیاز نیست بطور متداوم روشن باشد روزی از 1 تا 3 ساعت کافی است.
صدای بلندی دارد پس سعی کنید روز ها هنگام ظهر که ماهی ها دارای جنب و جوش هستند روشنش کنید.
به شدت باعث گردش آب می شود و می تواند یه عنوان ورزش هم برای ماهی ها باشد.
باید به توان موتور این فیلتر توجه کنید، بنده با توجه به ابعاد آکواریوم و حجم آب از فیلتر زیر با قدرت 34 وات استفاده می کنم (فیلتر عکس بالا). معمولا بر روی جعبه این لوازم توان انواع دیگر همان مارک نوشته شده است. نمودار ها و توضیحات بسیار مفیدی را شامل می شود که حتما قبل از خرید به آنها توجه کنید.
در ضمن نباید قدرت بیش از حد باشد تا در آکواریومتان طوفان به پا کند.
در عکس بالا شما شلنگی را هم می بینید که به بالای خروجی فیلتر متصل است و سر آن در هوای آزاد قرار می گیرد. آن هوای آزاد را می گیرد و همراه آب خروجی فیلتر به آکواریوم می دهد و به گونه ای هوادهی می کند.

بخاری (هیتر (Heater)) : در سرما چه باید کرد؟ بخاری نیاز هست. با مهر استاندارد و دودکش! بخاری خای آکواریومی اکثرا المنتی (elementi) هستند.
سعی کنید حتما بخاری بگیرید که دارای ترموستات باشد تا در دمای مورد نظر اتوماتیک خاموش شود تا ماهی ها آب پز نشوند. بخاری ای بخرید که دمای آن قابل تنظیم باشد که با نوجه به فصل آن را تنظیم کنید.

بخاری آکواریوم

بخاری آکواریوم

بسته به حجم آب و یا سرمای محیط می توانید از 2 بخاری استفاده کنید. بنده از یک بخاری با توان 60 وات استفاده می کنم. که نسبتا کافی نیست. زیرا با قرار دادن بر روی 36 درجه سانتیگراد دمای آب در زمستان نزدیک 26-27 می ایستد.
سعی کنید بخاری را در وسط آکواریوم قرار بدهید یا اگر به دیواره ها نصب می کنید با فاصله باشد تا گرمای تولیدی از طریق شیشه ها به بیرون تلف نشود.

بخاری آکواریوم در اندازه های متفاوت

بخاری آکواریوم در اندازه های متفاوت

توجه داشته باشید اگر بالای آکواریومتان باز است می توانید شیشه بگذارید (حواستان باشد روی شلنگ ها و سیم ها نگذارید)، تاثیر بسزایی برروی حفظ گرمای آب خواهد داشت.

دماسنج: باید از دمای آکواریوم خبر داشته باشید پس نیاز به یک دماسنج دارید. انواع بسیار متفاوتی دارد. چسبی، شیشه ای، دیجیتالی و حتی گاهی خود بخاری دمانسنج دارد. در هر صورت یک دماسنج دیگر هم استفاده کنید و توجه داشته باشید در کنار بخاری نگذاریدش، بلکه در میانه آکواریوم بگذارید تا دمای میانگین را به شما نشان بدهد نه دمای بالای آب کنار بخاری.

انواع دماسنج ها آکواریومی

انواع دماسنج ها آکواریومی

چراغ: خوب شب ها که بدون نور نمی توان زندگی کرد، شاید بخواهیم کتابی بخوانیم. ماهی ها وقتی محیطشان تاریک باشد می خوابند. خواب زیاد هم خودش بیماری می آورد. بنابراین بهتر است آکواریوم را روشن نگاهدارید. انواع لامپ ها واقعا زیاد است. یک مهتابی ساده هم کار راه می اندازد. نور آبی و سفید رایج است، اما پیشنهاد من نور سفید است.

چراغ آکواریوم

چراغ آکواریوم

گیاهان: داخل هر خانه ای یک گیاه که باشد روحی تازه می گیرد. آکواریوم هم برای زیبایی هم برای طبیعی جلوه نمودن نیازمند گیاهان است. گاهی ماهی ها برای بازی، زاد و ولد و آرامش نیازمند گیاهان هستند. گیاهان را می تواید مصنوعی بگیرید. در رنگ ها و قیافه های متفاوت. رنگ سبز زیاد همراه یک گیاه مرجانی قرمز و زرد می تواند جلوه خاصی بدهد.

گیاهان آکواریومی

گیاهان آکواریومی

البته گیاهان طبیعی هم هست که زیاد هم گران نیستند، مزایای خوبی چون تصفیه آب، اکسیژن دهی، تازگی آب، محیط زیست طبیعی تر را دارند.
باید دقت کنید گیاهانی که می خرید پایه سنگینی داشته باشند و به راحتی زیر شن یا سنگ ها مهار شوند تا هنگام زدن فیلتر آب از جا کنده نشوند.

 

خوب ما بطور کامل منزل ماهی ها را ساختیم و لوازم اساسی آنها را هم سر جایشان گذاشتیم. ماهی ها الان می توانند یک زندگی سالم و شاد و در عین حال آرام و زیبا داشته باشند و با رقص ظریف بدنشان هنگام شنا و انعکاس رنگارنگ پولک هایشان چشم ربایی کنند و آرامش را بر قلب و لبخند را بر لبانتان جاری کنند.

در کنار این لوازم اساسی ملزومات دیگری هم هست که برای شروع کار واجب نیست. قصد داشتم در این مطلب به آنها اشاره کنم اما بدلیل طولانی شدن فکر کردم آنها را در صورتی هم که این پست مورد استقبال قرار بگیرد و شما خوانندگان عزیز بخواهید در یک پست دیگر بیاورم.

 

بدون شک این مطلب کامل و جامع نیست، بهترین راه برای تکمیل آن استفاده از تجربیات شما عزیزان خواننده (چه آماتور همانند من و چه دوستان حرفه ای و خبره) می باشد. پس حتما اگر مطلبی مرتبط با این پست داشتید در قسمت نظرات ذکر کنید (و اگر هم منبع داشت ذکر آن را فراموش نکنید) تا به مطلب اصلی اضافه شود و دیگران از نوشته هایی غنی تر بهره ببرند.

مانند هر نویسنده دیگری هم باید اضافه کنم که این نوشته حتما بدون اشکال نخواهد بود. انتقادات شما و همچنین پیشنهادات شما (در قسمت نظرات) دلگرم کننده خواهد بود.
در ادامه نظرسنجی گذاشته شده است تا محبوبیت این پست مشخص شود. در دادن رای حتما به المانی چون مفید بودن مطلب، کیفیت نوشته، کیفیت عکس ها، مرتبط بودن عکس ها، رسا بودن نوشته، روند کلی نوشته، دلزده کننده یا جذابیت نوشته و در نهایت لحن نوشته را مد نظر داشته باشید.

 

و در آخر از شما تشکر می کنم که بر این نوشته ارزش و وقت گذاشتید و آن را خوانده اید.

نوشته های مرتبط: انواع ماهی آکواریومی

نمونه خوان: به قامت خورشید

استفاده از این مطلب با ذکر منبع و لینک مانعی ندارد

Advertisements

33 دیدگاه

 1. آنجلا said,

  نوامبر 5, 2010 در 18:43

  خیلی عالی بود مطمینن بیشتر از پست قبلی خواننده دارد این به آکواریست ها هم کمک زیادی خواهد کرد . مرسی

 2. تورج said,

  نوامبر 6, 2010 در 23:41

  اون موقع که تو پارس تابلو کار می کردم، یه بار با همکارام یه آکواریوم ساختیم. خیلی باحال شده بود. اون موقعها نگران زندانی شدن ماهیها تو یه فضای تکراری بودم. بعدش فهمیدم که حافظه ماهی بیشتر از 3 ثانیه دوام نداره :دی

 3. یک مهندس said,

  نوامبر 8, 2010 در 14:06

  به آنجلا: ممنون، شما هم اگر اطلاعاتی داشتید حتما بگید، مانند پست انواع ماهی آکواریومی.

 4. محمد said,

  نوامبر 8, 2010 در 22:03

  خیلی ممنون عزیز عالی بود

  خوش به حالت که آکواریوم داری…

  دلم تنگته

  یا علی

 5. آنجلا said,

  نوامبر 11, 2010 در 20:33

  تجهیزات مورد نیاز آکواریوم

  درپوش آکواریوم

  همانطور که از نام آن پیداست، به وسیله ای گفته می شود که بر روی آکواریوم قرار می گیرد. درپوشها می توانند بسیار ساده و از یک قطعه شیشه ساخته شوند و یا اینکه دو تکه بوده و از وسط با چسب مخصوصی چسبانده شوند، به طوری که همانند یک لولا عمل نمایند. همچنین می توان آنها را بسیار زیبا و لوکس ساخت. .

  فواید درپوش آکواریوم:
  جلوگیری از تبخیر بیش از حد آب آکواریوم
  تحت کنترل در آوردن بهتر دمای آب
  جلوگیری از بیرون پریدن ماهیها
  جلوگیری از متصاعد شدن بوی نامطبوع در فضای اتاق (بسته)

  پمپ هوا
  موجودات آبزی مانند سایر موجودات زنده برای ادامه حیات، نیاز به اکسیژن دارند. با این تفاوت که آنها اکسیژن مورد نیاز خود را از آب توسط آبششهایشان جذب می کنند.

  پمپ هوا علاوه بر تولید اکسیژن، با مخلوط کردن لایه های مختلف آب سبب یکنواخت شدن درجه حرارت نیز می گردد. همین طور با تولید اکسیژن، تجزیه فضولات ماهی ها به صورت هوازی صورت می گیرد. از حیث زیبایی نیز ، حباب های ریز هوا که از کف مخزن به بالا می آیند منظره ای بدیع و چشم نواز به وجود می آورند ..

  فیلتر
  هر آکواریومی در صورت نداشتن پمپ هوا و فیلتر به صورت آب راکدی در می آید که سریعا در معرض فساد قرار می گیرد و رفته رفته بوی بسیار بدی فضای محیط را فرا می گیرد. برای رفع این مشکل، بکارگیری تنها پمپ هوا کافی نیست. با افزایش مقدار فضولات و پس مانده ها ی غذایی و تجزیه آنها بر میزان گازهای مضر و بدبو افزوده می شود. اینجاست که نقش تعیین کننده فیلترها نمایان تر می گردد. فیلترها با جذب فضولات و همچنین پس مانده های ریز و درشت غذایی در تمیز کردن و شفاف نمودن هر چه بیشتر آب کمک شایانی می کنند.
  فیلتر کف شنی

  فیلتر داخلی

  فیلتر بیرونی

  سنگ هوا(اکسیژن)
  سنگهای هوا در اندازه ها و اشکال مختلف بسته به اندازه و نوع کاربرد آکواریوم به کار می روند. این سنگها در اقسام رینگی، زاویه ای، نیم دایره، دایره، بی شکل، و یا حتی طولی به درازای نیم متر هم دیده می شوند.

  .
  دماسنج و بخاری
  نوعی از دماسنجها به صورت برچسبی هستند که بر روی قسمت بیرونی شیشه آکواریوم چسبانده می شوند. در این دماسنجها از کریستال مایع استفاده شده است. صفحه به رنگ روشن در آمده، دمای آب را نشان می دهد.

  انواع دیگر دماسنجها، دماسنج های شیشه ای اند که به صورت شناور و یا ثابت در داخل مخزن قرار می گیرند. در این نوع دماسنجها، از جیوه برای نمایش دادن درجه حرارت استفاده می شود. دماسنج های شیشه ای به صورت شناور و یا ثابت وجود دارند.در بخاریهای اتوماتیک و یا ترموستات دار، با تنظیم آن برروی درجه دلخواه ، هرگاه درجه آب از درجه تنظیم شده بیشتر یا کمتر شود، بخاری به صورت اتوماتیک از کار افتاده و یا مجددا شروع به کار می کند . باتشکر آنجلا برگرفته از منبع خای مختلف اگر دوست ندارید در قسمت نظر ها باشد این رو به قست اطالاعتی که دادید اضافه کنید بهتره البته اگه دوست داشتید .

 6. نازی said,

  نوامبر 17, 2010 در 19:10

  سلام وبلاگ آموزنده ای داری ولی حالا خرید تمام این وسایل لازمه ؟

 7. یک مهندس said,

  نوامبر 19, 2010 در 11:08

  ممنون از لطفتون.
  بستگی به اندازه آکواریومتان دارد. اگر کوچک است، صافی زیر شنی و اگر نوسان دمای محل کم، بخاری و اگر ماهی ها کم باشد، پمپ آب نیازی نیست، اما درستش این است که همه باشد. البته همه چی بستگی به سلیقه شما و ماهی دارد.

 8. نازی said,

  نوامبر 23, 2010 در 19:33

  خوب ممنون از جواب کمک زیادی کرد و لی من یک آکواریوم بزرگ داشتم و الان کوچک خریدم دمای آب باید در کوچک و در بزرگ چه قدر باشه چون دوتا رو دارم.

 9. آنجلا said,

  نوامبر 23, 2010 در 19:38

  !

 10. یک مهندس said,

  نوامبر 24, 2010 در 17:22

  نه فرقی نمی کند، مثل این می مومنه که بگید خونه ما کوچیک تره دماش با اون خونه قبلیمون که بزرگتر بود باید متفاوت باشه؟ خونه، خونه هست.

 11. ماهی said,

  نوامبر 25, 2010 در 18:56

  سلام بر شما وجود لاک پشت تو آکواریوم موردی داره؟ من عاشق ماهی هام ………………………………………………………………………………………………………………………….

 12. یک مهندس said,

  نوامبر 30, 2010 در 21:01

  سلام، والا نمی دونم، اون هم آبزی هست. فکر نمی کنم ایرادی داشته باشه، شخصا تا بحال نداشته ام. بهتره از کسانی که داشته اند بپرسید، مانند آکواریوم و ماهی فروش ها.

 13. آنجلا said,

  دسامبر 10, 2010 در 11:31

  سلام لطفا کمکم کنید گوپی من همین الان زایید ماهی های دیگر دارن بچه هاشو می خورن به زور تونستم مولی ویک گوپی ماده دیگرو جدار کنم ولی آنجل و یک ماهی کوچک موندن هی دارن بچه هارو می خورن واول سوال این که ماهی ماده رو چه کنم ؟ دوم این که اون ماهی ها چند روز تو تنگ تحمل میارن ؟ سوم این که زایشگاه من سوراخ سوراخه و ماهی ها میان بیرون گیاه هم دارن ولی هی خورده می شن آیا زنده می مونن ؟ ماهی ماده رو چی کارکنم ؟ کی گوپی کوچولی ها بزرگ می شن و برای غذاشون باید چه کار کنم ؟مرسی از دست ماهی هام…….

 14. یک مهندس said,

  دسامبر 11, 2010 در 22:49

  این تولید مثل گوپی ها خودش یک پست هست. اما در کل پیشنهادی که می کنم اینه که زیاد کاری به کارشون نداشته باشید. بچه هایی که زرنگ باشند زنده می مانند.
  ماهی ماده رو باید بندازید زایشگاه، در تنگ نندازید، زایشگاه همان اکوسیستم آکواریوم رو داره پس ماده می تونه خوب دوام بباره. باید سوراخ زایشگاه اونقدر ریز باشه که بچه ها نتونن ازش عبور کنن.
  غذایی که برای دیگران میریزید به این یکی ها هم بدید اما خیلی خیلی خیلی کم.
  ماده زایمانش تموم شد از آزادش کنید. بچه ها 6 ماهی کار دارند اما میشه از یک هفتگی (که باز هم خودشون تلفات می دن) رهاشون کرد.

 15. حمید said,

  دسامبر 12, 2010 در 16:03

  سلام برای خرید ماهی های آب شیرین به کجا متوانم مراجعه کنم که هم از نظر قیمت مناسب باشد و هم ماهی های خوبی داشته باشد . با تشکر منتظرم

 16. یک مهندس said,

  دسامبر 13, 2010 در 21:35

  سلام، در تهران ضلع شرقی تقاطع خیابان جمهوری و خیابان حافظ ساختمانی به نام «آلومینیوم» هست که بورس آکواریوم و ماهی ها هست. اما باید هنگام اضاقه کردن ماهی به آکواریومتان مراقب انتقال بیماری از آب فروشنده به آکواریومتان باشید.
  به تازگی در خیابان نواب، پایین تر از چهار راه جمهوری (خروجی جنوبی تونل توجید) در شرق و غرب نواب چندین مغاره آکواریومی هست.

 17. آنجلا said,

  دسامبر 25, 2010 در 10:42

  سلام ممکنه اگه می شه پست پرورش گوپی رو بزنید ؟

 18. یک مهندس said,

  دسامبر 25, 2010 در 20:14

  والا نیاز به زمان داره، چون باید خیلی چیز ها رو جمع کنم. اما آره، چرا که نه، حتما می زنم.

 19. ماهی said,

  ژانویه 7, 2011 در 16:21

  سلام استفاده از آب تصویه به جای آب مونده ایرادی داره ؟باتشکر

 20. یک مهندس said,

  ژانویه 7, 2011 در 17:48

  سلام، ما هم آب تصفیه شده رو استفاده می کنیم. اما اگر بخواد مستقیما و بلافاصله وارد آکواریوم بشه بخاطر مقدار زیاد کلر محلول شده در آب برای ماهی ها مضر خواهد بود. ساکن گذاشتن آب راه خوبی برای از بین بردن کلر است. موثر تر از آن هوادهی است.

 21. آنجلا said,

  ژانویه 8, 2011 در 10:45

  سلام دو تا سوال داشتم آکواریوم باید به همان اندازه ی ذکر شده در منبع بالا باشد ؟ ماهی فایتر رو می شه با بقیه ی ماهی ها نگه داری کرد ؟

 22. یک مهندس said,

  ژانویه 12, 2011 در 20:00

  سلام، نه اصلا. همه چی بستگی به فضای مورد نظر در منزل یا محل کار دارد.
  بله می شه، اما حتما یک جفت.

 23. pari said,

  ژانویه 13, 2011 در 10:14

  salam ba tashakor az veb lag khoobetoon shoma behtarin noo bokhari ra kodam midanid ? mersi .

 24. سپیده said,

  ژانویه 16, 2011 در 15:25

  شما فروش آکواریوم هم دارید؟

 25. یک مهندس said,

  ژانویه 19, 2011 در 18:11

  سلام، ممنون.
  نوع بخاری مهم نیست، نکته مهم ترموستات دار بودن و مقدار قدرت بخاری هست. از کسانی که این لوازم رو می فروشند سوال کنید به شما خواهند گفت بخاری چند واتی مناسب سایز آکواریومتون هست.
  سعی کنید به یک طریقی از فروشنده ضمانت بگیرید که اگر بخاری خراب بود یا سوخت بتونید تعویضش کنید (پس فاکتور رو فراموش نکنید که بگیرید)

 26. یک مهندس said,

  ژانویه 19, 2011 در 20:17

  خیر، من فقط یک آکواریوم دارم همین.

 27. محسن said,

  مارس 4, 2011 در 13:07

  درود و سلام
  با سپاس ازوبلاگ خوبتون

  من تازه میخام آکواریوم بخرم . نمیدونم آب شور یا آب شیرین مناسبتره؟
  ظاهرا آب شور زیباتره ولی دردسر بیشتری داره یانه اطلاعی ندارم
  کارم جوریه که گاهی 10 روز خونه نیستم با این شرایط کدوم مناسبتره؟ اصلا میتونم بدون نگرانی خونه نباشم یا مراقبت دائم نیاز داره؟

  ممنون

 28. یک مهندس said,

  مارس 5, 2011 در 23:50

  سلام، خوشحال هستم که وبلاگ مورد توجه تان واقع شده است.
  درسته، آب شور زیباتره، ماهی های واقعا زیبایی داره اما به همون نسبت هم هزینه ی بیشتری خواهد داشت.
  البته همه ی این ماهی های آب شیرین، ذاتا آب شیرین نیستن بلکه زیستگاهشون آب شور بوده اما آن ها را تغییر عادت داده اند.

  فرقی برای هر دو نوع آب در مدتی که شما نیستید وجود نداره. چون هوا و بخاری و پمپ آب می تونن دائما کار کنند. فقط غذا می مونه که اونهم دستگاهی است که تایمر داره شما مخرنش رو پر می کنید سر ساعت برای ماهی ها غذا می ریزه. پس در کل مشکلی نیست. ما هی ها تا 3-4 روز بدون غذا دوام می آورند (البته امکان داره قانون بقا رو به اجرا بگذارند. یعنی ضعیف تر ها و تنبل تر ها خورده بشند). اما بطور کلی گوشت خار ها دوام بیشتری می آورند.

  امیدوارم پاسخ مفید بوده باشد.
  باز هم پیشنهاد می کنم با آکواریوم دارها صحبت کنید و اگر چیز جدیدی یاد گرفتید ما رو هم بی بهره نگذارید.

 29. محسن said,

  مارس 10, 2011 در 21:27

  ممنون از پاسختون

  بر اساس چیزایی که من ازآکواریو دارها پرسیدم ظاهرا آب شور نگهداری مشکلتری داره بوِيژه برای تعویض آب باید ماهیها رو به آکواریومی با شرایط آکواریوم اصلی منتقل کرد چون حساسیت ماهی های آب شور خیلی بالاست ، تنوع ماهی آب شور هم کمتره هر چند همه متفق القولند که همون اندکش خیلی از ماهی های آب شیرین زیباتره!!
  و من در مجموع آب شیرین رو انتخاب کردم 🙂

 30. ناشناس said,

  ژانویه 19, 2014 در 19:18

  مفید و جالب بود . ممنون

 31. مهدی said,

  فوریه 3, 2014 در 13:48

  واقعا عالیه ادامه بدید مطالب بهتر از هر سایت دیگه بود کامل مفید
  بازم اطلاعاتتون برا دوستان قرار بدید
  اگه زحمتی نیست کمی ریزتر و کاملتر توضیح بدید

 32. مهدی said,

  فوریه 3, 2014 در 13:51

  خیلی دوس دارم از اطلاعات و تجربیات جدیدتون مطلع بشم ممنون میشم

 33. یک مهندس said,

  فوریه 13, 2014 در 21:10

  ممنون آقا مهدی عزیز، لطف دارید شما. من هم خیلی علاقه دارم به نوشتن گفتن تجربیات جدید، منتها دل و دماغی نمانده هم الان زمان کمه. شاید یک وبلاگ-وبسایتی به راه انداختیم اونجا ادامه راه دادیم.
  اما از اینکه این مطالب مفید واقع شده واقعا خوشحال هستم.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: